077-7005757

מאמרים - בניית אתרי אינטרנט

אתר רספונסיבי - מה זה ולמה זה חשוב?

המילה ה"עברית" החדשה רספונסיבי (Responsive) מתארת בניית אתרי אינטרנט שחוויית הגלישה בהם היא מותאמת לסוגי מסכים ורזולוציות שונות. אתרי אינטרנט רספונסיביים פשוט מתאימים את עצמם לפי גודל המסך ומאפשרים חוויית גלישה ידידותית, שיטוט מהיר ואינטואיטיבי באתר, ואפשרויות מילוי אחר מטרות (כמו שליחת טופס / ביצוע רכישה / הרשמה לרשימת התפוצה, וכדומה) בקלות בכל מסך. למה זה חשוב? ומהו תהליך בניית אתרי אינטרנט רספונסיביים? על כל זאת ועוד, במאמר שלפניכם.

 

מה זה בניית אתר אינטרנט רספונסיבי, ועל מה אנחנו מדברים פה?

כמשתמשים שגולשים באינטרנט גם דרך הסמארטפון, כולנו מכירים את הקושי בגלישה באתר אינטרנט שאינו מותאם למסך הסמארטפון - צריך להגדיל חתיכות של האתר על מנת לזהות את הכפתורים, קשה לקרוא, לא פשוט להתמצא. למעשה, רק גולשים ממש חדורי מוטיבציה יישארו באתר כזה, בעוד הרוב יעדיפו אתר אחר המספק פלטפורמה סלולארית נוחה לגלישה. ואכן, בנייה ועיצוב של אתר אינטרנט רספונסיבי אינו עניין של מה בכך - כשאנחנו מתכננים את חלוקת האתר על המסך, חשוב לדעת כי רזולוציית המסך המקובלת במסכים ניידים כיום היא רזולוציית רוחב של 1280 פיקסלים (כ - 32% מהמשתמשים) ויותר,  בעוד במסכי האייפון הנפוצים, רזולוציית המסך היא משהו כמו 640 פיקסלים על 960 (אייפון  4S). זה אומר, שכשמשתמשי אייפון יראו את האתר המיועד למחשבים בעלי רזולוציית מסך של 1280 פיקסלים ויותר, הם יראו רק את השפיץ שבקצה האתר - או, במקרים אחרים, את כל האתר - אבל ממש, ממש בקטן (פי חמישה יותר קטן ביחס לניראות האתר במסכים גדולים).

אנחנו רואים היום כי כמעט 40% מהתנועה הממוצעת באתר מגיעה מגלישה במכשירי סמארטפון, נתון סטטיסטי זה נמצא בעלייה מתמדת מאז נכנס הסמארטפון לחיינו. מכיוון שאנחנו יודעים על משתמשי האינטרנט שאחד המאפיינים הבולטים שלהם הוא להשיג הכל כאן ועכשיו - אנחנו לא רוצים להקשות על הגלישה באתרינו - להיפך. אנחנו מעוניינים להקל על כל גולש, מכל פלטפורמה, לבצע את הפעולות שאנחנו בחרנו בהן כפעולות המטרה של האתר. לכן - עלינו לספק גם לגולשים מהסמארטפון, מהטאבלט או ממסכים בלי רזולוציות שונות, ניראות טובה וחוויית גלישה ידידותית באתר שלנו - זאת, על ידי תכנון ובניית אתר אינטרנט רספונסיבי ונוח לגלישה מכל רזולוציה ומכל מכשיר.

איך הופכים אתר לרספונסיבי?

אתר רספונסיבי מתאים את התצוגה שלו לרזולוציית המסך, כאשר הנתון שנבדק בדרך כלל הוא הרזולוציה הרוחבית (כי לגלול לאורך דווקא לא מפריע לנו). בתהליך בניית אתר האינטרנט נקבעות בגליונות הסגנון שלו (גליונות ה - CSS שלו) נקודות עצירה (Breakpoints) בהן משתנה לחלוטין תצורת האתר. לדוגמה - ייתכן שברזולוציה הגבוהה התפריט העליון שלכם יהיה פרוש לרוחב האתר, ומקובל מאוד את אותו תפריט להציג בצורת כפתור או רשימת גלילה נלחצת ברזולוציות של סמארטפונים. 

את השינויים בתצורת האתר רצוי לקבוע באמצעות מעצב ולתכנן אותם בהתאם לרזולוציות השכיחות בשוק כיום. 

 

הוסף תגובה

רענן
קוד אבטחה

נשמח לשמוע ממך.

Arttech Israel

077-7005757