077-7005757

מאמרים - בניית אתרי אינטרנט

html מבוא

רשת האינטרנט מאפשרת לנו, הלכה למעשה, להשתמש בתוכנות מחשב אשר אינן מותקנות על המחשב שלנו, אלא על מחשב אחר שיכול להימצא על כל מחשב אחר (או שרת, לייתר דיוק...) על פני הגלובוס.  אבן הבניין שמהן מורכבות התוכנות הללו, אשר נקראות בפי כל "אתרי אינטרנט" היא שפת התכנות הפשוטה (יחסית...) HTML.

 

כיצד פועלת שפת התכנות הזו? מהם העקרונות המנחים שלה? וכיצד אפשר לבנות באמצעותה (עם קצת עזרה מטכנולוגיות אחרות) כמעט כל אתר באינטרנט? על כך, בכתבה הבאה:

שפת התכנות HTML היא למעשה השפה העיקרית שממנה בנוי האינטרנט. כמו כל שפת אחרת, גם לשפת זו יש "אוצר מילים" המורכב ממילות קוד שונות, כללי תחביר קפדניים, סימני פיסוק ייחודיים ועוד, כאשר הדפדפן במחשב יודע לפענח את השפה ולהציג בפנינו את "כוונת המשורר" כך, לדוגמה, אם מתכנת יכתוב קטע קוד שבו הוא מבקש מהדפדפן להציג משפט מסוים בגוון מסוים ובגודל מסוים (הבאים לידי ביטוי באמצעות מספרים ואותיות), הדפדפן ידע "לפענח" את הקוד ולהציג בפנינו את הטקסט באופן שבו התכוון המתכנת לעשות זאת.


כיצד "יודע" הדפדפן היכן לשבץ את קטעי הקוד השונים?

אם נחזור לדוגמה הקודמת, המתכנת מעוניין להציג משפט בפונט מסוים, בגוון מסוים ובגודל אות מסוים, אך הוא גם מעוניין לגרום לכך שהמשפט יופיע בחלקו השמאלי העליון של העמוד – כיצד הוא יכול לעשות זאת?

על מנת לפתור את הבעיה משתמשים המתכנתים ברכיב שנקרא CSS – הרכיב הופך את עמוד האינטרנט לטבלה שמכילה עמודות ושורות על פי דרישה, כך המתכנת יכול לקבוע שקטע קוד כזה או אחר יופיע בתא השני משמאל והשלישי מלמעלה וכך לשלוט על מיקומו המדויק של אותו משפט במרחב העמוד.


מעבר מעמוד לעמוד

שפת הHTML  מאפשרת לנו לבנות דפי אינטרנט (להבדיל מאתרים) ואחת מהפונקציות החשבות ביותר שלה הם הקישורים, באמצעותם אנו יכולים לנווט בין אתר אחד למשנהו. על מנת לבנות אתר אינטרנט שלם, חשוב מאוד ליצור קישורים בין דף אחד למשנהו – כאשר כל דף נשמר על מקום אחר בשרת וקישורים מאפשרים לנו לעבור בין הדפים השונים ולהגיע למידע הדרוש לנו.

 

וכיצד "כותבים קוד" של תמונה?

על מנת שאתר האינטרנט יציג תמונה, אין צורך לכתוב קוד ארוך ומורכב שיסביר לדפדפן כיצד להציג את התמונה... על מנת לעשות זאת, מעלים קובץ אשר מכיל את התמונה לשרת אינטרנט ומפנים את הקוד למיקום המדויק של הקובץ. אם המתכנת מעוניין שבמרכז העמוד תופיע תמונה, הוא מעלה אותה לשרת כלשהו, לאו דווקא לשרת שבו מאוחסן האתר, ואז משבץ במיקום המדויק שבו הוא מעוניין שהתמונה תופיע, קטע קוד ש"מבקש" להציג את התמונה (תוך ציון הקישור למיקום שבו שמרנו את התמונה לפני כן).


ומה לגבי סרטונים אנימציות או קטעים אינטראקטיביים?

אחד מהיתרונות (והחסרונות) של שפת ה HTML הוא בפשטותה. שפת התכנות מתאימה לטיפול בטקסטים ותו לא. אך התוכנה יודעת "לתקשר" גם עם תוכנות מורכבות ו"משוכללות" יותר. אם אתם מעוניינים לשבץ באתר שלכם מצגת אינטראקטיבית, סרטון, באנר או כל פריט אחר שאינו מכיל טקסט, תוכלו להזמין ממתכנת קטע קוד בשפה מורכבת כמו ג'אווה סקריפט, אג'קס, פלאש וכו..להעלות את קטע הקוד לשרת ואז לבקש מ ה HTML, להציג את הקטע שהעליתם. גם במקרה זה, תוכלו לשלוט על מיקום האפקט במרחב על ידי הזנת הבקשה בעמודה המתאימה בטבלה.  

 הוסף תגובה

רענן
קוד אבטחה

נשמח לשמוע ממך.

Arttech Israel

077-7005757