077-7005757

מאמרים - טלפונים סלולאריים

טיפים לעיצוב אתרים למכשירים סלולאריים

כשמדובר בשילוב בין האינטרנט לבין עולם הסלולאר, ככל שחולף הזמן הנושא מעסיק יותר ויותר את בוני האתרים וקת המקדמים. אתרים שנבנים למען קידום מכשירי סלולאר או גאדג'טים סלולאריים, מכתיבים חוקים וכללים חדשים. מאמר זה ידון בהתאמת אתרי אינטרנט

למכשירי סמארטפון וטכניקות קידום אתרים סלולריים.

 

בעידן שבו מכשירים סלולאריים הם כבר מזמן לא רק מכשירים להוצאת וקבלת שיחות, אלא מיני מחשבים לכל דבר, עולה השאלה איך זה משפיע על אתרי אינטרנט המוכרים טלפונים וגאדג'טים סלולאריים, ובאופן ישיר על קידום אתרים מקצועי של האתרים הללו, המשלבים יכולות חדשות של גלישה באינטרנט המוכרות מהמחשבים הביתיים, לצד התקדמות חסרת תקדים של הטכנולוגיה, וגידול בכמות הגולשים באינטרנט ממכשירי הסמארטפון?

על פי נתוני דו"ח המובייל שלAdmob , בישראל כ-132,000 מכשירים הפועלים עם מערכת ההפעלה של iPhone OS הניידת של אפל ועוד אלפי מכשירים מבוססים על מערכת Androidשל גוגל או על מערכות הפעלה חכמות שונות שפותחו בצורה דומה, רובן מערכות הפעלה סימביאניות ( (Symbian . אמנם לא משהו שמחלקים  כמתנות לחג, אבל אין ספק שמדובר במידת פופולאריות שונה מזו שהכרנו.
על פי הצפי, עד סוף השנה הנוכחית (2011), יותר מ-73 מיליון מנויים בארה"ב לבדה ישתמשו בסמארטפון (כשליש מאוכלוסיית המשתמשים). עד סוף שנת 2013 הנתון הזה מגיע ל-50%.
לנתון הזה לבדו יש השפעה מרחיקת לכת על אתרי האינטרנט הסלולאריים ועל האופן בו אנו מתייחסים אליהם – תפיסת העיצוב שלהם, תפיסת כתיבת הקוד וכמובן תפיסת הקידום שלהם.
לזה תוסיפו את הנתון המרשים שפרסמו פייסבוק, לפיו יותר מ-250 מיליון גולשים בפייסבוק דרך סמארטפון, ופעילים פי 2 מהאחרים, והנה לכם מהפיכה של ממש.

מעבר להתאמה הטכנולוגית של האתר למדיה הסלולרית, שאינה עניין פשוט כלל ועיקר, אופי השימוש של המכשירים הסלולריים שונה בתכלית מזו של המחשבים הנייחים והניידים - אין מקלדת, אין עכבר והוא נגיש ומחובר כמעט בכל רגע נתון . לכך תוסיפו את גודל המסך, וקיבלתם הרגלי גלישה שמשתנים ועוד ישתנו מן הקצה אל הקצה.

חוקי העיצוב משתנים יחד עם הטכנולוגיה, כשאנחנו חושבים על מסכי 4 אינץ', על מסך מגע ועל גודל הכפתורים. כבר אי אפשר, וגם לא כדאי, לדחוס כמויות של מידע לאתר שנועד לפנות לגולשי סלולאר. אם עד היום היינו צריכים לשמור על מיקוד ופשטות, הרי שעכשיו הצורך הזה מתחדד בכמה רמות. כל הנגישות של האתר, פריסת התכנים, התפריטים והכפתורים העיקריים צריכה להיות מפושטת וממוקדת פי כמה מאשר בממחשבים ביתיים או ניידים. תפריטי ניווט ארוכים הופכים להיות מצרך מיותר ומייגע עבור הגולש הסלולארי ועומס בתכנים לא מנגיש אותו יותר. מבנה האתר והאופן שבו מוצגים התכנים, צריכים להיות ברורים וממוקדים לצרכי הגולש הנייד. מבנה העמוד צריך להתאים גם לאורך ולא רק לרוחב, שזה כשלעצמו כאב ראש לא קטן למעצב ולמתכנת.


 

נשמח לשמוע ממך.

Arttech Israel

077-7005757