077-7005757

מאמרים - בניית אתרים ג'ומלה

העולם הולך לכיוון הקוד הפתוח

מאת: עפר שקרון
הנושא העיקרי, אשר מעמיד את חברת מייקרוסופט שוב ושוב בראש המחלוקות המשפטיות בארצות הברית, הוא העובדה כי מערכות ההפעלה ושאר התוכנות היוצאות את שעריה, בנויות במסגרת של קוד סגור, ואינן מאפשרות למפתחים להבין את נבכיהן של המערכות, וכך בוודאי שלא יתאפשר לבצע
שינויים במערכות, או אף להציע קוד ייעול לחלקים שונים של המערכות.

ואמנם, כך למעשה מגינה מייקרוסופט על מוצריה ועל בלעדיותה בתחומים שהשונים, בכך שאינה מאפשרת העתקה או יצירת תוכנות מקבילות בזהות אחרת, אך באותה נשימה היא סוגרת את הדלתות בפני מגוון אדיר של אפשרויות התייעלות והתקדמות, המוצעות על ידי מפתחים ברחבי העולם.

אחת התוכנות אשר פועלת בניגוד גמור למתודולוגיה ולתפיסה של מייקרוסופט, היא מערכת ההפעלה Linux , המבוססת על מערכת ההפעלה הוותיקה Unix , אשר מושתתת רובה ככולה על קטעי קוד, המוצעים ומפותחים על ידי מפתחים, מהנדסים ואף חסרי מקצוע אך בעלי כישרון, המציעים קטעי קוד באמצעות אתר האינטרנט של החברה. כך, שגורמי מפתח מטעם החברה עוברים על קטעי הקוד המוצעים ובודקים את האפשרות לשלבם כחלק אינטגראלי ממערכת ההפעלה. עובדת היות מערכת ההפעלה Linux מערכת הפועלת בתצורה של קוד פתוח, מושכת יותר ויותר מנהלי רשתות ומפעילי שרתים מורכבים להשתמש במערכת זו, ולו מהסיבה הסולידארית.

היתרונות של מערכות קוד פתוח
אם כן, מה הם היתרונות של מערכות, המבוססות על קוד פתוח על פני אחיותיהן המפותחות במסגרת של קוד סגור? אם ניקח לדוגמא מערכת של דיוור ישיר, אשר פותחה באמצעות אחד מבתי התוכנה המובילים בארץ, הרי שמערכת כזו נועדה לאפשר לחברות להזין את כתובות הדואר האלקטרוני של לקוחותיה או לקוחות פוטנציאליים אחרים, ולשלוח מכתב או דבר פרסומי ישירות אל הלקוחות בלחיצת כפתור אחת.

במידה ותהיה זו מערכת לדיוור ישיר המבוססת על פיתוח בקוד פתוח, יוכלו המפתחים בחברה לבצע בה שינויים, כמו הוספת אפשרויות לתוכן, שאיבת מקור הנתונים מבסיס הנתונים המתעדכן של החברה או מרשימת אנשי הקשר של תוכנות הדואר ועוד. תוכנת קוד סגור לעומת זאת, לא תאפשר כל שינוי במבנה הנוכחי של התוכנה, וכמובן שבמידה ויהיה בעל התוכנה מעוניים בביצוע שינויים, יהיו אלו כרוכים בתשלומי עתק לחברה המפתחת, או שפשוט, לא תתאפשר כלל...

יתרון נוסף של השימוש בקוד פתוח בעת פיתוח של מערכות מורכבות המיועדות לקהל הרחב, ובכללן בניית אתרי אינטרנט, תוכנות אנטי וירוס, מערכות הפעלה, בסיסי נתונים ומערכות עיבוד מידע כמו מערכת ה Office על תכונותיה, הוא העובדה כי המערכות פתוחות לשדרוג הנובע מצורך באופן מתמיד. לצורך העניין, מפתח אשר משתמש בתמלילן Word , ונתקל בצורך לבצע עבודות עיבוד לטקסט אשר אינן חלק מורכב מהמערכת, יוכל באופן מיידי להיכנס אל נבכי הקוד העומד מאחורי התמלילן, ולבצע השינוי באופן עצמאי.

את הקוד יוכל להעביר הלאה אל החברה המפתחת, כאשר זו תוכל לבחור באם ניתן לשלב את הקוד כחלק אינטגראלי מהמערכת, או לבצע שינויים מקצועיים, אשר יאפשרו את התוספת. המוטיבציה של המפתחים להשקיע שעות פיתוח בכדי לשפר מערכות קוד פתוח, נובעת מהרצון לקדם את שמם כמפתחים, כחלק מהרזומה אותו יציגו בעת הגיעם אל ראיונות עבודה, או אף במסגרת של איתור מועמדים על ידי ציידי ראשים מטעם חברות התוכנה המובילות בשוק.


| בניית אתרים| הקמת אתרי אינטרנט |

נשמח לשמוע ממך.

Arttech Israel

077-7005757