077-7005757

מאמרים - בניית אתרים ג'ומלה

בניית אתרי אינטרנט בקוד פתוח - יתרונות

הימנעות מגישה לקוד
ספקי תוכנה שעובדים בקוד סגור יכולים 'לנעול' את קוד מערכת הניהול, מפחד של גניבת ידע  מהקוד על ידי יריבים פוטנציאלים. בעקבות כך, הספקים
יכולים להעלות את מחיר המוצרים והשדרוגים ובעל האתר לא יכול להעביר לחברה אחרת את הקוד הנעול, של מערכת הניהול הוא מחויב להישאר לעד עם
החברה שבנתה לו את האתר .
תוכנות קוד פתוח נוטות להשתמש בפורמטים סטנדרטיים פתוחים, גם כאשר משתמשים בפורמטים בלתי סטנדרטיים, בקוד מקור פתוח, תמיד אפשר לתעד אותם מתוך קוד המקור . בניגוד לכך, פורמטים סגורים בתוכנה קניינית צריכים לעבור המרה הנדסית שהוא תהליך מעיק ויקר ויתכן ויהיה צורך לחזור עליו בכל פעם שהפורמט עובר שינוי.

קריסת ספק או הפסקת יצור
חברות בניית אתרי אינטרנט, ספקי תוכנה מסחרית פושטים את הרגל או נרכשים מעת לעת, כאשר זה קורה אין ערובה כי מוצרי התוכנה שלהם ימשיכו להיות זמינים, נתמכים או מעודכנים .הדבר עשוי להוביל לכך שמשתמשים יזדקקו להחלפת מוצר, כלומר, בניית אתר אינטרנט חדש. תהליך יקר וקשה, גם כאשר החברה מתפקדת, הוצאות חדשות פירושן לעתים קרובות שגרסאות תוכנה ופורמט ישנות יותר הן כבר לא בשימוש ולא נתמכות עוד .
עם תוכנות קוד פתוח, הסכנה הזאת מצומצמת יותר היות וקוד המקור אינו "בבעלות" כמו קוד המקור המסחרי, וכל מי שמעוניין ב"הצלת" המוצר יכול לפתח אותו כראות עיניו. במקרה של השתייכות לארגון עם משאבים טכניים משמעותיים, יש אפשרות לקחת אחריות מלאה על פעולה מעין זו. אך תודות לאופן שבו פרויקטים מוצלחים של קוד פתוח, מושכים קהילות משתמשים, סביר שיהיו צדדים נוספים שיהיו מעוניים לחלוק אחריות זו.

להיות חלק מקהילה
על ידי בניית אתר אינטרנט בתוכנת קוד פתוח , אתה הופך להיות חלק מקהילה של משתמשים ומפתחים בעלי עניין בעבודה משותפת שנועדה לתמוך זה בזה ולשפר את התוכנה . אתה יכול להחליט עד כמה הנך רוצה להיות מעורב עם הקהילה, אך ברור  כי מעורבות כזאת יכול להתבטא  בהשגת יתרונות מוחשיים מתוך רצון טוב של חברי קהילה אחרים.
מתכנתים בפרט יכולים להפיק תועלת משתייכות לקהילת מקור פתוח .זה יכול לעזור לבסס את המוניטין וכבוד, כמו גם ניסיון בעל ערך.

תיקון באגים
כמעט כל מהדורות התוכנה מכילים באגים . יש לקוות, שאנשים המפתחים  את התוכנה, יבחינו בכל בעיה משמעותית ויטפלו בו בהתאם. אך צריך לקחת בחשבון שלכל צוות הפיתוח יש זמן מוגבל בכדי לבחון רכיב תוכנה לפני פרסומה .
כאשר נמצא באג בתוכנה קניינית, האנשים היחידים שיכולים לתקן אותו הם מפתחיו המקוריים, היות ורק להם גישה לקוד המקור . לעומת זאת, בקוד מקור פתוח, מספר רב של משתמשים יכולים לשנות את הקוד והבאגים נוטים להיות יותר גלויים ומטופלים במהירות . אחת הסיסמאות של תנועת הקוד הפתוח היא : "כשיש מספיק עיניים, כל הבאגים גלויים" [ אריק ריימונד, הקתדרלה והבזאר] .

אבטחה
כאשר יש גישה  לקוד המקור, יכול המשתמש בתוכנה לבחור גישה לאבטחה,שאינה קיימת בקוד סגור, לפי סדרי העדיפויות שלו ולהקצות משאבים בהתאם.  במילים אחרות, הקוד הפתוח מאפשר למשתמש לקבל בעלות על האבטחה.

גישה אל קוד המקור, מאפשרת לאתר פגמי אבטחה בתוכנה ביתר קלות, אם זה עבור תיקון הפגמים או עבור ניצולם . בהתחשב בעובדה שרוב המשתמשים אינם נוטים לחפש פרצות אבטחה עד שיש להם סיבה דחופה לעשות זאת, ניתן היה לחשוב שקוד מקור פתוח הוא פחות מאובטח מקוד סגור .

אולם בפועל, בהתחשב במספר המתכנתים הרב שיכולים להיכנס ולערוך את קוד המקור לעומת המעטים הזכאים לגישה בקוד המקור סגור, אין זה מפתיע כי פגמים בתוכנות קוד פתוח נוטות להיות מתוקנות במהירות, לפני שנגרם נזק רציני.

נשמח לשמוע ממך.

Arttech Israel

077-7005757